Erdogan vyrazil guvernéra centrální banky

Znovu se tím objevují pochybnosti o nezávislosti turecké centrální banky.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan využil prezidentského dekretu a odstranil z funkce guvernéra centrální banky Murata Cetinkaya. Stalo se tak rok před tím, než by mu normálně vypršel mandát.

Turecký prezident si stěžoval, že vysoké úrokové sazby poškozují ekonomiku. Novým guvernérem se stane Murat Uysal. Kvůli těmto změnám se znovu objevují pochybnosti ohledně nezávislosti turecké centrální banky.

Postup turecké banky byl v minulosti zmatený. Guvernér nejprve odmítal zvýšit úrokové sazby, ale pak se dostaly až na 24 %. Sazby pomohly snížit inflaci, a banka je držela, i když ekonomika zpomalovala. Investoři ale byli vyděšeni divnými operacemi s měnovými swapy, tvrdí FT.

Turecký prezident bude zřejmě tlačit na větší snížení úrokových sazeb. Tvrdí, že poškozují ekonomiku a také opakuje svůj neortodoxní pohled, že právě vyšší úrokové sazby vedou k vyšší inflaci.

Nový guvernér je zkušený bankéř, který se ve své praxi zaměřil na inflační cílování. Někteří analytici ale označili změny v centrální bance za „idiotské“, s tím, že důvěryhodnost turecké centrální banky už „šla k čertu“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.