Hodně sporů o jeden tanker

Mezinárodní diplomatický střet hned několika zemí se týká údajné dodávky ropy z Íránu do Sýrie.

Tagesschau informuje o případu ropného tankeru plujícího z Íránu do Sýrie. Tanker byl zabaven před Gibraltarem. A teď se hádá Írán, Velká Británie a USA, přičemž Španělsko neví, jestli se do toho má míchat, nebo ne.

Mezinárodní diplomatický střet se týká údajné dodávky ropy z Íránu do Sýrie. Na britském teritoriu Gibraltaru byl zastaven ropný tanker „Grace 1“.

Írán je vrcholně rozčilen a hovoří o tom, že zastavení tankeru je akt pirátství. Revoluční gardy v Íránu uvádí, že na odplatu zabaví britský tanker.

Problém je prý v sankcích EU vůči Sýrii, které mimo jiné zahrnují ropné embargo. Zástupce Gibraltaru uvedl, že náklad Grace 1 je určen pro rafinérii v Sýrii. Proto byl tanker na popud USA a Velké Británie zastaven a zabaven. Prozatím bude tanker „zabaven“ až do 19. července.

Íránská vláda si nechala předvolat britského velvyslance s tím, že loď se nacházela v mezinárodních vodách. Velká Británie neměla žádné právo uplatňovat své jednostranné sankce na území jiných zemí.

USA ovšem zabavení lodi přivítaly, John Bolton na Twitteru informoval o „skvělých novinkách“. Vztah mezi USA a Íránem je velice napjatý, USA uvalily na Írán řadu sankcí, které mají oslabit ekonomiku země. Pro Írán jsou příjmy z ropy klíčové.

Ve Španělsku bude vláda zkoumat, jaký dopad má zabavení Grace 1 na španělskou suverenitu. Zde jde ovšem o spor o Gibraltar. Velká Británie považuje poloostrov za část svého království, což ve Španělsku naráží na odpor.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.