Německa data z průmyslu vyvolávají obavy

Špatná čísla přicházejí z celé eurozóny, očekává se stimul centrální banky.

Pokles zahraniční poptávky zasahuje továrny v celé eurozóně. Proto se znovu rozviřují očekávání dalšího stimulu Evropské centrální banky.

Na tento vývoj reagovaly i výnosy německých vládních desetiletých dluhopisů, které se pohybovaly blízko historicky negativního teritoria. Očekává se totiž další stimul od Evropské centrální banky, píší Financial Times.

Globální zpomalení obchodu silně zasáhlo evropské firmy, obzvláště exportně silné Německo. Objevují se i náznaky, že německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla a že celkově tento rok pro ni nebude vůbec dobrý.

Pokud bude pokles průmyslové aktivity významný, pak se může odrazit i na službách, které jsou přeci jen více závislé na domácí poptávce. I když je guvernér ECB, Mario Draghi, na odchodu, očekává se, že oznámí další stimulační program, který by mohl zahrnovat další snížení úrokových sazeb i nákup dluhopisů, uvádějí Financial Times.

Draghiho komentáře v minulých měsících navíc vyvolaly velká očekávání, takže pokud reakce v červenci na zasedání ECB nepřijde, bude to pro ekonomiku kontraproduktivní.

Barclays upozorňuje na významné posuny v „náladě“ investorů. Celkový objem dluhu, který se obchoduje za negativní výnos, totiž globálně dosáhl 13 bilionů dolarů. Jedná se o dramatický nárůst, protože na konci minulého roku byl objem 8,3 bilionů dolarů. Negativní výnos znamená, že ti, kteří investují například do německých vládních dluhopisů a budou je držet až do doby splatnosti, dostanou na konci méně (jistina plus kupony), než na začátku investovali.

Německý zpracovatelský sektor byl silně poškozen napětím mezi USA a Čínou. Zpomalení je způsobeno například i problémy v Turecku, uvádí FT.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.