Ve válce 5G USA s Čínou prohrávají

V případě technologie 5G je Čína a její firma Huawei celosvětově na prvním místě.

Gordon Watts pro Asia Times uvádí, že americké technologické firmy potvrdily, že Peking je vůdčí silou v technologii 5G.

Smartphone jako senzace, nebo jasné nebezpečí? Huawei je obé, tvrdí Watts. Čínská telekomunikační firma dokázala navýšit své tržby neuvěřitelným způsobem, o 45 % za jeden rok. Firma navíc dokázala upevnit svou pozici v technologii 5G. Podepsáno bylo 46 komerčních smluv, dodávky jsou plánovány na více než 100 000 základních stanic, které by měly provozovat superrychlé sítě. Ovšem také byla dána na černý seznam USA a označena za bezpečnostní hrozbu.

Ale Huawei je stále symbolem čínských technologických ambicí a globálním lídrem v technologiích příští generace. Tzv. Defence Innovation Board, která je tvořena americkými podnikateli a akademiky pro ministerstvo obrany tvrdí, že ten, kdo bude lídrem v 5G technologii, získá nejen miliardy dolarů a vytvoří velké množství pracovních míst po celém světě. Země, která bude vlastnit 5G, bude mít inovace a ona bude určovat standardy pro zbytek světa. A v současnosti platí, že USA to nebudou.

Ta poslední věta je úder, protože skupina odborníku zahrnuje Erica Schmidta, který pracoval pro Alphabet, zakladatele LinkedInu Hoffmana, nebo bývalého ředitele Aspen Institutu Waltera Isaacsona.

Je to velký budíček pro USA, které tak nějak pospávají, zatímco technologické závody ovládl Peking, tvrdí Watts.

Čína získala náskok v 5G díky tomu, že investovala obrovské peníze, rozvoj je podporován domácími telekomunikačními firmami jako například China Mobile či China Telecom. Tři hlavní firmy jsou orientovány na rozvoj sítě 5G, první předkomerční aplikace je naplánována na tento rok, komerční v roce 2020. Globálně hrají hlavní roli firmy Huawei a ZTE.

Komerčně vzato, je to taková inovace, že revoluce 4G ve srovnání zcela bledne. 4G byla ještě pod vedením amerických firem AT&T a také Verizonu. Tím se podpořily smartphony a také firmy jako Google, Facebook, Amazon, Apple a Netflix. Tyto sítě 4G tedy podpořily americkou globální dominanci v internetových službách. Vedly k „americkému ekosystému“, který využíval i zbytek světa, cituje Watts.

Jenže to se prostě mění, protože v 5G vede Peking a ne Washington. To, že Čína plánuje širokou síť 5G již v roce 2020, jí dá velkou výhodu už jen s tím, že prodává telekomunikační zařízení, a má vlastní domácí výrobu polovodičů. Pak to budou čínské internetové firmy, které budou moci vyvíjet služby a aplikace pro domácí trh a uchopí výhodu rychlosti 5G. Jak se bude síť globálně rozvíjet, pak to budou čínské aplikace a služby, které se stanou dominantními, i tehdy, když budou vyloučeny z USA.

A zásadní věta: „Čína je na cestě v technologii 5G zopakovat to, co se USA povedlo se 4G.“

Tento „krásný nový svět s čínskými rysy“, ironizuje Watts, povede Huawei, která je součástí tzv. inteligentní plus politiky, která byla před pár měsíci známa jako politika „Made in China 2025“. Kvůli sporům s USA se politika přejmenovala, ale má vést k „smart cities“ a „smart factories“, tj. chytrým městům a továrnám.

Návrh politik Číny zahrnuje celou škálu odvětví, od obnovitelných zdrojů, po železnice, robotiku a internet věcí. Vše to bude stát na digitálním základě tzv. big data a spojeno umělou inteligencí.

5G bude tím pohonem, který umožní superrychlé sítě a zpracuje miliony dat v mžiku oka. A za 5G stojí Huawei. Vedoucí postavení Huawei USA znepokojuje.

Defence Innovation Board upozorňuje na to, že Čína bude ovlivňovat celý trh 5G a její dominance znamená, že produkty mohou mít „zpětná dvířka“ a zranitelná místa v rámci dodavatelského řetězce. Ve zprávě se také tvrdí, že může jít o požadavky čínských tajných služeb.

Takže ten slogan firmy Huawei, tvrdí Watts: „Building a fully connected, intelligent world“ začíná vypadat jako pěkné riziko pro zbytek světa.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.