Pokud SPD odejde, může CDU-CSU vládnout sama, vzkázal Schäuble

Mezi špičkami německých konzervativců roste frustrace v souvislosti s tím, jak se sociální demokraté odvracejí od vládního angažmá.

Bývalý německý ministr financí a nyní předseda Bundestagu Wolfgang Schäuble sdělil, že by v případě odchodu sociální demokracie mohla CDU-CSU vládnout sama.

Německá sociální demokracie SPD bojuje s nejhoršími volebními čísly v poválečných dějinách a její účast ve vládní koalici je nepopulární. Nové napětí mezi koaličními partnery vyvolala nominace Ursuly von der Leyenové, spojenkyně Angely Merkelové, na post předsedkyně Evropské komise.

Schäuble se nyní nechal slyšet, že v případě, že by se sociální demokracie rozhodla opustit vládu předčasně, může unie CDU-CSU vládnout sama. Jak řekl, velké koalice by měly být jenom výjimečným politických řešením, ovšem v Německu vládly celých posledních deset let. Což je podle Schäubleho zřejmě „moc dlouho“. Parlamentní volby mají být v Německu v roce 2021.

Slova německého předsedy parlamentu a spojence Angely Merkelové ukázala, že mezi německými konzervativci panuje frustrace ohledně nejasného postoje SPD k vládě. V samotné sociální demokracii je mnoho těch, kteří by rádi viděli stranu v opozici, kde by získala prostor pro svou obnovu.

V případě odchodu sociální demokracie z vlády Angely Merkelové jsou zde tři možnosti dalšího vývoje: menšinová vláda, nová koalice, nebo předčasné parlamentní volby.

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinsky – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45667281

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.