Zelenskij chce jednat s Putinem v novém formátu

Ukrajinský prezident navrhl Rusku přímé rozhovory. Ovšem v jiném než normandském formátu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij je připraven na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v běloruském Minsku. Rozhovory by měly zahrnovat Německo, Velkou Británii, Francii, a navíc také Spojené státy, které doposud součástí „normandského formátu“ nebyly.

Podle Zelenského je potřeba hovořit s Putinem a prodiskutovat, komu patří Krym a kdo je a není na Donbase.

Zelenskij s návrhem vystoupil v pondělí 8. července dopoledne v době, kdy se v Kyjevě konal 21. summit Evropské unie a Ukrajiny.

Ruská strana na návrh prezidenta Ukrajiny reagovala opatrně – mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov sdělil, že momentálně není připraven na pozvání odpovědět, ale bude se návrhem zabývat. „Zatím nejsem připraven odpovídat na absolutně nový formát. Musíme porozumět tomu, zda má takové setkání perspektivy, musíme porozumět tomu, co za nový formát se navrhuje.“

Mluvčí Peskov zdůraznil, že Spojené státy nejsou účastníkem normandského formátu. Na minské dohodě jsou pouze podpisy představitelů zemí normandské čtyřky, nikoliv Spojených států, upozornil.

Ilustrační foto: Autor – Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79559385

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.