Ne, vzkázal Berlín Washingtonu, vojáky do Sýrie nepošleme

Vláda odmítla změnu mandátu současného německého působení v Sýrii. USA po Německu požadovaly nasazení pozemních jednotek v severní Sýrii.

Německá vláda v pondělí odmítla, že by plánovala poslat svoje vojenské jednotky do Sýrie. Odpověděla tak na požadavek Spojených států, aby SRN vstoupila do boje proti tzv. Islámskému státu.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert řekl, že spolková vláda se bude držet dosavadních vojenských závazků v Sýrii, což znamená, že v Sýrii nechce umístit svá pozemní vojska.

Jakákoliv změna mandátu německého Bundeswehru totiž znamená nutnost jeho odsouhlasení německým parlamentem. Současný mandát má vypršet 31. října letošního roku.

Minulý týden byl v Německu na návštěvě americký vyslanec pro Sýrii James Jeffrey, který sdělil, že Washington by si přál, aby americká vojska v severní Sýrii byla částečně nahrazena německou armádou.

Na návrh hned negativně reagovala i německá sociální demokracie, mladší partner ve vládní koalici.

Součástí americké koalice, která v syrském konfliktu bojuje proti Islámskému státu, je nyní na 80 zemí světa. Německo koalici poskytuje průzkumná a tankovací letadla operující z jordánského území a vojenské instruktory, kteří jsou umístěni v Iráku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.