Chorvatsko se chystá přijmout euro

Záhřeb už učinil první kroky k přijetí společné měny. Euro chce zavést do roku 2023.

Chorvatsko 4. července zahájilo přípravu na program zavedení eura EMR II, který znamená dvouleté čekání na přijetí společné měny euro.

Záhřeb doufá, že se mu podaří připojit se k mechanismu EMR II v polovině roku 2020 a do tří let poté by mohl přijmout euro.

Ministr financí Zdravko Marič a předseda správní rady centrální banky HNB Boris Vujčić v dopise adresovaném zemím EU a evropským institucím oznámili záměry Chorvatska ohledně vstupu do eurozóny a vysvětlili, jaké reformy země přijme v rámci přechodu na euro.

Ekonomické oživení, růst vývozu, snížení nezaměstnanosti, ucelené fiskální úpravy a snížení zahraničního dluhu, to vše podle dopisu snižuje hospodářskou zranitelnost Chorvatska a vede ke značnému snížení makroekonomických nerovnoměrností.

Chorvatsko je členem EU od roku 2013 a má jednu z nejslabších ekonomik bloku, uvádí Euractiv dále. O vstup do eurozóny se snaží také Bulharsko, které chce začít s programem EMR II v polovině letošního roku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.