Lagardeová v ECB je cesta ke katastrofě

Ne všichni přijali nominaci Francouzky Christiny Lagardeové na post guvernérky ECB s nadšením.

Britský konzervativní Telegraph kritizuje nominaci Christine Lagardeové na post guvernérky Evropské centrální banky. Tvrdí, že je neflexibilní, monetární politice nerozumí a má z minulosti strašné výsledky.

Christine Lagardeová má za sebou tyto výsledky, píše článek Telegraphu. Obrovské rozpočtové deficity historických rozměrů. Nejhlubší recese dle statistiky a zanedbávání vážných problémů. Těžko říci, co víc by ještě mohlo diskvalifikovat kandidáta na post guvernéra ECB. Ovšem Lagardeová po všech těchto „skvělých“ výsledcích byla povýšena do klíčové role pro celou globální ekonomiku.

Lagardeová dovede eurozónu ke katastrofě. Mario Draghi, její předchůdce, je skvělý ekonom, kterému se jen tak tak podařilo udržet společnou měnu nad hladinou. Lagardeová je právník, umí dělat aliance a vyjednat kompromisy, ale o monetární politice neví nic. Když se bude držet rigidně pravidel, tak euro zničí.

Kupodivu guvernérka ECB vyvolala menší spory než předsedkyně Komise. Přitom Lagardeová bude důležitější, než Ursula von der Leyenová, tvrdí Telegraph.

Vždyť předseda Komise jen implementuje rozhodnutí, která se dohodnou v Berlíně a Paříži. Ale guvernér centrální banky může rozhodovat o osudu celé ekonomiky eurozóny. Lagardeová je strašný výběr, tvrdí Telegraph.

Draghimu se podařilo z ECB udělat mocenskou instituci, pravidla ho věru nezajímala. Kvantitativní uvolňování? Financování státního dluhu monetární politikou? Ano, tak nějak smlouvy říkají, že by se to nemělo dělat, ale Draghi věděl, že jinak euro nelze zachránit, tak tuto politiku prosadil.

Jeho „whatever it takes“ (cokoliv bude třeba) je už pamětihodná věta. Než si lidé uvědomili, co to znamená, bylo pozdě. Telegraph pokračuje v ódě na Draghiho: bez jeho skvělého výkonu by eurozóna možná nepřežila, nebo minimálně už byla menší o několik členů.

Lagardeová jaksi není ve stejné lize. Umí lehce přebíhat od jednoho vrcholového postu k druhému, aniž by se kdy musela postavit tváří v tváří voličům. Ovšem její výsledky jaksi nejsou vidět. To ona byla ministryní financí Francie v letech 2007–2011, jí nakynul rozpočtový deficit, s ekonomikou neudělala nic, a tak zapříčinila porážku bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, tvrdí Telegraph.

Jako šéfová MMF byla v centru dění řecké krize, což je přímo učebnicový příklad ekonomické neschopnosti, a spoluvytvářela nejhlubší recesi, která překonala i Velkou depresi ze 30. let. Většina ekonomů MMF se stydí zato, že fond spolupracoval v nesmyslné destrukci řecké ekonomiky.

Určitě jí jde dobře politické píárko a všechny ty řeči kolem ženských práv a klimatu v Davosu. Ale co to má co dělat s MMF? Čím přispěla ke stabilizaci světové ekonomiky, což je hlavním úkol fondu?

V normálních časech by to pro ECB možná stačilo, ale během následujících pěti let bezesporu eurozóna zažije další krizi. Německý bankovní systém je na pokraji zhroucení (stačí se podívat na Deutsche Bank). Výnosy z dluhopisů jsou záporné, úrokové sazby pod nulou a začíná měnová válka s Trumpovou Amerikou, tvrdí dramaticky článek Telegraphu.

ECB bude muset najít cesty, jak společnou měnu udržet. Co to může být? Peníze rozhazované z helikoptéry, zachránit německé banky, nechat Itálii, ať si udělá paralelní měnu? Draghi by byl flexibilní a kreativní, aby to ustál. Ale Lagardeová se bude držet své ortodoxie se svou právnickou neflexibilitou a to eurozónu nakonec zničí.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.