Zadlužení Rusů směřuje ke kritické úrovni

Jako napjatou zhodnotilo situaci na ruském trhu se spotřebitelskými půjčkami ministerstvo financí.

Náměstek ministra financí Ruské federace Alexej Mojsejev informoval, že úroveň zadlužení Rusů se rychle blíží kritické úrovni.

Mojsejev hovořil o tom, že na ruském trhu se spotřebními půjčkami roste napětí, ale odmítl hodnocení Centrální banky Ruské federace, která varovala před příznaky bubliny na hypotéčním trhu. Náměstek ministra financí má za to, že výše zadlužení na jednoho člověka je v Rusku příliš vysoká a dodal, že je potřeba tento trh regulovat. V Rusku už byla v této souvislosti zpřísněna pravidla pro vydávání mikropůjček a fungování mikrofinančních společností. Výše úroku může být u těchto půjček maximálně 1 % za den, tedy 365 % za rok. Donedávna bylo poměrně běžné, že úroky činily i 800 % ročně.

Centrální banka informovala, že objem nezabezpečených spotřebitelských půjček v Rusku vzrostl za jeden rok o 25,3 % a k 1. květnu letošního roku činil celkem 7,9 bilionů rublů. Ruský prezident Vladimir Putin ve svém pravidelném pořadu Přímá linka vyzval Centrální banku, aby situaci se zadlužením v Rusku řešila a zabránila vzniku bublin na tomto trhu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.