K ukončení bojů v Libyi je potřeba globální akce

Zahraniční vměšování povzbuzuje konflikt, v němž nemůže vyhrát nakonec nikdo.

I lidé, kteří putovali přes Sahel, se stali oběťmi v boji o Libyi. Chalífa Haftar se pustil do ofenzívy, boje o Tripolis maří snahy OSN ukončit roky bojů a chaosu.

Mezinárodní společenství ale nijak zvlášť nereagovala na boj Haftara proti mezinárodně uznané vládě v Tripolisu. Rada bezpečnosti OSN vydala prohlášení až po dvou dnech, v němž vyzývá k příměří. Zdá se, že za zpožděním stály USA.

Tato reakce hodně vypovídá o tom, jaké jsou mezinárodní postoje vůči Libyi. Zahraniční síly na jedné straně velebí mír a stabilitu, ale zároveň každá podporuje nějakou stranu v libyjské konfliktu. Tak Katar a Turecko podporují milice, které jsou loajální vládě v Tripolisu, zatímco Egypt a Spojené arabské emiráty stojí za Haftarem.

I evropské země mají rozdílné zájmy, takže společné diplomatické úsilí je zcela zamlženo. Itálie se velice obává přílivu migrantů a podporuje oficiální vládu v Tripolisu, zatímco Paříž se dvořila Haftarovi. Rusko také podporuje Haftara, který ovládá východ země. Zdá se, že ze strany Ruska jde o čistý oportunismus, aby s tímto krokem posílilo postavení v arabském světě. Z USA zaznívají velice smíšené a nejasné signály, což je pro Trumpovu politiku typické a na Blízkém východě obzvláště.

Ministerstvo zahraničí nejdřív boje odsoudilo, aby pak Trump vychválil Haftarův boj proti terorismu a klíčovou roli v zajištění ropných zásob.

Do Libye proudí hromady zbraní ze všech stran. Porušuje se tím zbraňové embargo. Rada bezpečnosti nekoná a vše směřuje ke konfliktu, který nemůže mít vítěze, konstatují FT ve svém editorialu.

Světové mocnosti se musejí zasadit o příměří, Rada bezpečnosti pak musí vynutit zbraňové embargo. Proces vedený OSN by měl zajistit stabilitu. Pokud se to nestane, pak regionální i světové velmoci povedou své války v zastoupení a proces dezintegrace Libye bude pokračovat.

Ilustrační foto: Autor – Foreign and Commonwealth Office – Flickr, OGL v1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32138355

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.