Francie chce uvalit zelenou daň na odlety ze země

Rozhodnutí reflektuje nárůst obliby ekologických stran v Evropských volbách, píší Financial Times.

Prezident Emmanuel Macron by si rád naklonil „zelenou část“ voličů, a proto oznámil uvalení zelených daní na odlety z Francie. Daň bude mít progresivní podobu, daň ve třídě economy bude nižší než v business class. Daňové inkaso bude určeno pro modernizaci dopravních spojů ve Francii.

Toto rozhodnutí odráží jednak nárůst popularity ekologických stran, které bodovaly ve volbách do Evropského parlamentu, ale také Žluté vesty. I když počet účastníků na jejich demonstracích klesá, stále tvoří důležitý prvek francouzské politiky, tvrdí FT.

FT uvádí, že se jedná o chytrý politický krok, protože více platit budou ti bohatí. Sociální a ekonomické tlaky na vládu trvají, takže vláda musela ukázat, že zelenou ekonomiku nebudou platit jen ti nejchudší.

I jiné země ale mají daně z létání, Financial Times uvádějí německé či britské příklady. Daň ale vždy není spojena s ekologií. Zástupci ekologických organizací tvrdí, že francouzská daň je velice nízká a patří v této kategorii k nejnižším v Evropě.

Francouzský národní provozovatel Air France, který je minoritně vlastněn státem, už uvedl, že s novou daní absolutně nesouhlasí. Tento krok prý firmu Air France poškodí, akcie firmy následně klesly.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.