Jazzové okénko Jana Schneidera: Slave Maidens, Freedom Day a Yahamami

Jan Schneider ve svém nedělním jazzovém okénku nabízí našim čtenářům hned několik jazzových lahůdek.

Opět jedna saxofonová lahůdka: Sonny Stitt – Slave Maidens! Mussapereho písnička má velmi inspirující riff, snadno zapamatovatelný. Sonny nad ním v sóle splétá pozoruhodně dlouhé hady plné pěkných nápadů a osvědčuje tak svou výtečnou pověst.

Max Roach & Abbey Lincoln Freedom Day 1964. Max Roach byl jednou z nejúžasnějších osobností, která sedla za bubny, všestranně respektovanou, hudebně, lidsky i politicky. A k všemu tomu se dokázal střídmostí ubránit nesnesitelnému aktivismu jiných. Ještě jeho výteční spoluhráči: Clifford Jordan (tenorsax), Coleridge Perkinson (piano), Eddie Khan (bass).

A pohlazení nakonec: Yahamami. Cheb Mami je alžírský zpěvák a skladatel, zpívající arabsky a francouzsky. Mistrovský kousek, při němž si kvůli aranžmá vždy vzpomenu na Eleanor Rigby od Beatles. A proč ta píseň zde? Protože Chebův zpěv je vlastně jedno krásné jazzové sólo. Jen si poslechněte ty jemné variace, Stan Getz by to nezahrál lépe.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.