Čína uvalí sankce na americké firmy, které prodávají zbraně Tchaj-wanu

Reuters informuje o uvalení sankcí na americké firmy, které míní dodat Tchaj-wanu zbraně. Čína tvrdí, že to ohrožuje její suverenitu a národní bezpečnost.

Pentagon uvedl, že byl schválen prodej zbraní Tchaj-wanu, který zahrnuje i střely Stinger, které vyrábí firma Raytheon. USA tvrdí, že takový prodej zbraní nemění vojenskou rovnováhu v regionu. Čína je rovněž pobouřena návštěvou prezidentky Tchaj-wanu v New Yorku.

Z čínského ministerstva zahraničí zaznělo, že prodej zbraní je vážné porušení mezinárodního práva a také porušení principu „jedné Číny“, podle kterého USA uznávají Peking, ale ne Taipei.

Není jasné, jaké dopady může čínský krok (tedy uvalení sankcí na americké zbrojní firmy) mít. Americké firmy se čínských obchodů neúčastní. USA mají s Tchaj-wanem neoficiální vztahy, ale dodávají mu zbraně. Čína tvrdí, že Tchaj-wan jí patří. Čína vydala již několik varování, že by si USA neměly hrát s ohněm v otázce Tchaj-wanu.

Prezidentka Tchaj-wanu se „zastavuje“ v USA na stále delší dobu a Reuters uvádí, že tím zdůrazňuje podporu Trumpovy administrativy v době, kdy je pod velkým tlakem z Pekingu. Prezidentka Tsai uvedla, že je potřeba, aby mezinárodní společenství podporoval svobodný a demokratický Tchaj-wan.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.