Co nás čeká před setkáním zemí G7?

Reuters nabízí přehled současných ekonomických problémů před setkáním zemí G7.

V červenci 1944 byla podepsána dohoda z Bretton Woodu, která obnovila zlatý standard a snažila se zabránit tzv. kompetitivním devalvacím. Vedla i k založení Mezinárodního měnového fondu. Duch spolupráce ovšem mizí.

Místo toho roste protekcionismus, unilateralismus a nacionalismus, jak vidno na politice prezidenta Donalda Trumpa. On s oblibou tvrdí, že ostatní země okrádají USA mechanismem kompetitivní devalvace.

17.–18. července se sejdou ministři financí a centrální bankéři ve Francii, v Chantily. Tato schůzka se časově shoduje se slavnostní schůzkou MMF a Světové banky v Paříži, k připomenutí právě Bretton Woodu.

Sporných témat je velké množství. Od napjatých americko-čínských vztahů, po vývoj měnových kurzů. Nejspíše se projeví i americký negativní postoj k zavedení digitálních daní, které schválila Francie. Není vyloučeno, že USA uvalí cla na evropská auta. Možná dojde i na debaty o kryptoměnách a o návrhu Facebooku emitovat měnu – libru.

Co se týká francouzské daně, může být novou bitevní frontou, tvrdí Reuters. Americký prezident už nařídil prošetření francouzských daňových plánů, takže je možno očekávat i odvetu. Diplomacie už probíhá velice intenzivně. V USA byl totiž i německý ministr průmyslu Altmaier, který uvedl, že šance na odvrácení amerických cel na auta je 50-50 a že bude trvat měsíce vyřešit spory ve vztazích USA a EU. Připočtěme k tomu dotace na letadla, dovozy aut a Nord Stream 2.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.