Je čas na změnu politiky vůči Severní Koreji

Andrew Salmon informuje o návrzích amerických vědců, kteří požadují širší a pragmatický přístup, který se nebude omezovat jen na otázku jaderného odzbrojení.

Salmon tvrdí, že objevují nepotvrzené zprávy ohledně pracovní skupině vyjednavačů mezi Severní Koreou a USA, možností uvolnění sankcí výměnou za uzavření klíčových vojenských zařízení Severní Koreje.

Studie „Report of the International Study Group on North Korea Policy“, za kterou stojí Federace amerických vědců (s řadou spoluautorů z celého světa) vyzývá ke změně politiky vůči Severní Koreji. Je nutné uznat dekády selhání této politiky, nově je potřeba ji založit na pragmatismu.

Studie pléduje za „myšlenkový posun“ a za přiznání toho, že severokorejská politika minulých desetiletí selhala. Dohoda operuje s „prahovou dohodou“, která by pragmaticky vytvářela minimální akceptovatelné podmínky pro stabilitu na poloostrově. Dohoda by zahrnovala neutralizaci současných hrozeb, ale i podíl mezinárodního společenství ve vývoji Severní Koreje.

Kritika směřuje na Trumpův přístup „plného jaderného odzbrojení“, čímž ignoruje další oblasti severokorejské politiky. Politika typu „vše nebo nic“ toho moc nepřinesla. Spíše se zdá, že Trumpova administrativa si přeje, aby bylo vidět, že celý proces kontroluje. Trumpovy velice osobní vztahy s Kimem jdou na úkor vyjednávání v pracovních komisích.

Klíčová je důvěra, která by umožnila onu prahovou dohodu, například flexibilnější sankční režim by umožnil škálu jiných vazeb k Severní Koreji, včetně těch ekonomických. Sankce ekonomice ubližují, ale zároveň probouzejí ty nejhorší instinkty a ukazují, že utrpení běžných Severokorejců není způsobeno vůdcem, ale vnějším světem.

Symbolické kroky ve smyslu osobní chemie mezi Kim Čong-unem a Trumpem nemohou nahradit dlouhodobou koncepci a přístup.

K návrhům patří odpoutání humanitární pomoci od politických otázek, i akce v oblasti lidských práv. Může se začít u postižených lidí, kde již existuje určitá vůle spolupracovat s OSN. Je to hodně nízký jmenovatel, ale někde je potřeba začít. Faktor lidských práv je možné včlenit i do programů ekonomické pomoci.  Může se jednat o dodržování standardů Mezinárodní organizace práce.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.