Brexit je sbohem Británii tak, jak ji známe

Martin Wolf tvrdí, že to, co se děje kolem britského odchodu z Evropské unie, není hodné seriózní země.

Jaká Británie se vynoří z brexitového zemětřesení? Zůstane vůbec v jednom celku? Jakou roli bude hrát v Evropě a ve světě, tak začíná svůj článek Martin Wolf. Spojené království, jak jsme ho znali – respektované, seriózní, předvídatelné, je pryč. A zřejmě natrvalo, protože reputace se neobnovuje rychle.

Je to vidět na politické transformaci. Je tu zřejmě příští premiér Boris Johnson, což je v nejlepším případě politický fantasta. Jeremy Corbyn nalevo, jehož celoživotní vášní je protiamerická politika. A dominantním hybatelem politiky je Nigel Farage, talentovaný demagog, který nenávidí EU. Copak takhle může vypadat stabilní demokracie, ptá se Wolf.

Brexit bez dohody je stále možný. Tvrdí euroskeptici toryové se tváří, že tvrdá hranice s Irskem není problém. Země se možná bude orientovat na Čínu, či Indii, nebo na velmi zneužitelné vztahy jako s USA. Johnson si možná brousí zuby na spojení s Faragem, čímž by spojil celý tábor, který hlasoval pro odchod. Sám Brexit bez dohody bude hodně drahý a spolu s Johnsonovými sliby by to mělo hluboké následky pro fiskální pozici země, píše Wolf.

Může dojít i na ústavní krizi, protože Johnson je schopný provést puč proti parlamentu, kdyby mu ten měl snad bránit v Brexitu bez dohody, popisuje situaci Wolf.

A co bude se Spojeným královstvím? Brexit je anglický, nacionalistický projekt. Každý ze čtyř národů Spojeného království se nakonec může vydat vlastní cestou. Skotsko je hlavním kandidátem na nezávislost a nakonec i Severní Irové mohou usoudit, že jim bude lépe v Irsku a v EU, i když by to byl obrovský šok pro obě strany ostrova, spekuluje Wolf. I když se třeba Spojené království nerozpadne, pak vztahy mezi jeho „čtyřmi částmi“ nebudou zrovna ideální.

Wolf tvrdí, že Brexit a zřejmě i bez dohody, je nevyhnutelný. Johnson v interview o Francouzích prohlásil, že jsou „turds“ (vulgarismus, lze přeložit jako k…t). Proč by proboha Evropané měli něco takového tolerovat? ptá se Wolf.

Jaká může být budoucnost Angličanů? Budou sledovat unilateralistickou politiku Trumpa? Corbyn by zase podporoval kdejakého levicového tyrana, tvrdí Wolf. Může země, která je roztržená mezi Ayn Randovou a Lva Trockého, vůbec něco ve světě znamenat?

To, co se děje, není hodno seriózní země. Spojené království takovou zemí už není, zakončuje Wolf.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.