Severní Korea odmítá vojenská cvičení USA a Jižní Koreje

Podle vyjádření severokorejského ministerstva zahraničí spojí Pchjongjang perspektivy rozhovorů o denuklearizaci s konáním jihokorejského cvičení, které chápe jako přípravu na válku.

Severní Korea varovala, že nebude pokračovat v rozhovorech o jaderném odzbrojení, pokud USA a Jižní Korea obnoví společná vojenská cvičení v oblasti Korejského poloostrova. Severní Korea vojenská cvičení na poloostrově dlouhodobě kritizuje.

Americký prezident Donald Trump při posledním summitu se severokorejským lídrem Kim Čong-unem obnovil rozhovory obou zemí o jaderném odzbrojení. Pokračování jednání na pracovní úrovni se očekává během několika týdnů.

Severokorejské ministerstvo zahraničí však vyjádřilo pochybnosti o perspektivě rozhovorů v souvislosti s tím, že USA a Jižní Korea se snaží letošním obnovením vojenského cvičení Dong Maeng ovlivnit jednání severokorejské strany. Cvičení považuje za nácvik války proti Severní Koreji a jednoznačné porušení dohody.

Donald Trump přislíbil během summitu v Singapuru definitivní zastavení tohoto „provokativního“ vojenského cvičení v souvislosti s očekávaným pokrokem v jednáních o denuklearizaci. Od té doby se velká vojenská cvičení armády USA a Jižní Koreje nekonala, probíhají ale menší cvičení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.