Polská expremiérka nezískala vlivný post v Evropském parlamentu

Odmítnutí Beaty Szydłové odpovídalo snahám proevropských stran zamezit tomu, aby se zástupci euroskeptických stran dostali do vlivných pozic v Evropském parlamentu.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost prohrála v soutěži o vlivný post předsedy výboru pro zaměstnanost Evropského parlamentu. Na funkci předsedkyně kandidovala bývalá polská premiérka Beata Szydłová. Nepodařilo se jí ale dvakrát najít podporu.

V čele výboru tak stane jiná zástupkyně z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) Slovenska Lucia Ďuriš Nicholsonová. Dvojí odmítnutí kandidatury polské kandidátky Szydłové odpovídalo snahám proevropských stran zamezit tomu, aby se zástupci euroskeptických stran dostali do vlivných pozic v Evropském parlamentu, zvláště pak těch, které EU prošetřuje kvůli stavu právního státu. V polském případě Evropská komise spustila článek 7 s tím, že polská vláda má jednat tak, že podlamuje právní stát v zemi.

Zvolení slovenské kandidátky Nicholsonové bylo kompromisem. Také ona je členkou euroskeptické frakce ECR. Znamená to, že frakce ECR bude vést důležitý výbor, který dohlíží na legislativu v oblasti práce, minimální mzdy a práv pracovníků.

V souvislosti s problémy prosadit Szydłovou na post dokonce polská vládní PiS hrozila tím, že nepodpoří v hlasování Ursulu von der Leyenovou. Nakonec ale lídři PiS tvrdili, že jejich poslanci v EP von der Leyenovou podpořili.

Zvolení slovenské europoslankyně Nicholsonové tak pomohlo polské PiS zachovat si tvář, pozice tak zůstala frakci ECR.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.