Válečné kompenzace jsou v centru napětí mezi Japonskem a Jižní Koreou

Soul požaduje od Japonska nové kompenzace, které Tokio odmítá. Napětí se přeneslo do obchodní politiky.

Otázka kompenzace za nucenou práci v době japonské okupace Koreje v letech 1910 až 1945 poškozuje současné vztahy obou spojenců USA, píše Reuters. Vzájemné vztahy obou zemí se ještě zhoršily díky tomu, že Japonsko v červenci omezilo vývoz technologického materiálu do Jižní Koreje.

Jihokorejský Nejvyšší soud nařídil minulý rok dvěma japonským společnostem, aby kompenzovali válečné pracovníky. Tokio rozhodnutí soudu vidí jako porušení mezinárodního práva. Japonsko je přesvědčeno, že celá otázka byla vyřešena dohodou v roce 1965.

Japonská strana se snažila do sporu vtáhnout třetí stranu jako rozhodčího, ale to Jižní Korea odmítla. Lhůta pro dohodu uplynula ve čtvrtek 18. července. Japonsko se nyní bude i nadále snažit tlačit na jihokorejského souseda, aby byl celý spor uzavřen. Tokio zvažuje, že případ pošle k Mezinárodnímu soudnímu dvoru. Ovšem něco takového nejde, pokud s tím nebude souhlasit i Soul.

Původně se problém kompenzací objevil jako japonský argument pro větší kontroly vývozu do Jižní Koreje ve spojení s novou nedůvěrou, která mezi sousedy díky tomu vznikla. Tokio ale zdůraznilo, že nejde o odvetu.

V další zprávě se pak objevila informace, že Jižní Korea odmítla nová jednání o exportech s Japonskem. Soul apeloval na USA, aby pomohly špatné vztahy rozptýlit a varoval, že nové exportní restrikce Japonska ohrožují globální dodávky paměťových čipů a chytrých telefonů. Americký diplomat ve středu jednal v Jižní Koreji a hovořil o tom, že dělá vše, co může, aby spory pomohl vyřešit.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.