OECD znovu nabádá EU k navýšení výdajů

EU není na možnou krizi dostatečně připravena, musí podpořit růst, tvrdí OECD.

Hlavní ekonomka OECD varuje, že EU zoufale potřebuje „povolit otěže“ výdajů a podpořit ekonomiku, protože na další krizi není dobře připravena. Podle Laurence Booneové je zásadní otázkou, zda EU bude schopna ekonomiku fiskálně podpořit i vzhledem k obchodním pnutím.

Booneová opět zkritizovala země, které mají fiskální prostor a potřebují investovat, ale nedělají to. Jsou to severské země, především Německo a Nizozemsko.

Booneová natvrdo řekla, že vidina krize je reálná a že Evropa z obchodní války ještě „nic neviděla“, protože americký tlak se soustředí na Mexiko a na Čínu. Sama Booneová očekává, že EU se do amerického hledáčku dostane na konci léta. Hlavní ekonomka OECD varovala, že už nyní je monetární politika napjatá a v případě šoku těžko může udělat více. Booneová také upozornila, že koordinovaný přístup k fiskálnímu stimulu by ukázal jednotu zemí, stál by méně a byl efektivnější.

Booneová zmínila jako jednu z možností investice do zelené energetiky a zdůraznila nutnost zpracování nových projektů. OECD aktuálně zveřejnila výroční zprávu, která obsahuje i návrhy strukturálních reforem, například lepší vzdělávací politiky či změny ve zdanění. OECD se přimlouvá za vyšší zdanění majetku než příjmů. Za zásadní považuje urychlení reforem v eurozóně, které se týkají bankovní unie a kapitálových trhů.

EU musí také znovu promyslet politiku hospodářské soutěže a obchodu tak, aby byla podobně silná jako USA a Čína, nabádá Booneová.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.