Británie hledá diplomatické řešení poté, co Írán obsadil její tanker

I když londýnská vláda hrozila vážnými důsledky, zatím hledá diplomatické řešení.

Írán zastavil dva britské ropné tankery. Situace v Perském zálivu se vyostřuje. Írán zastavil dvě lodě, jednu nechal proplout, druhou má stále pod kontrolou. Ministr zahraničí Británie Jeremy Hunt ale tvrdí, že cestou je diplomatické řešení sporu.

Prozatím se mají britské lodě Hormuzskému průlivu vyhýbat.

Íránské revoluční gardy tvrdí, že ropný tanker „Stena Impero“ ohrozil rybářskou loď. Tanker byl následně eskortován do íránského přístavu. Majitel lodi ovšem tvrdí, že v okolí se pohybovalo velké množství malých lodí a dokonce vrtulník.

Tanker „Mesdar“, který vlastní britská firma, ale plul pod vlajkou Libérie, byl rovněž donucen změnit kurz na Írán. Po několika hodinách ale ozbrojené jednotky loď opustily. Polostátní zpravodajská agentura Fars uvedla, že se jednalo o rutinní kontrolu, zda nedochází k porušování ekologických předpisů.

Hormuz na mapě světa (zdroj: Mapy.cz)

Jen pár hodin předtím ale rozhodl nejvyšší soud Gibraltaru, že íránský ropný tanker „Grace 1“ bude nadále zadržován. Britská správa Gibraltaru totiž tvrdí, že tak Írán porušoval sankce, neboť dodával Sýrii ropu.

Americký prezident Trump uvedl, že bude chtít jednat v souladu s Británií. USA prý mají v oblasti také mnoho tankerů. USA zvyšují svou vojenskou přítomnost v regionu a klíčové je, aby nedocházelo k problému v Hormuzském průlivu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.