Jazzové okénko Jana Schneidera: Spooning, Gunslinding Bird a Lik

Jan Schneider pokračuje ve svém nedělním průvodci jazzovou muzikou. Dnes zazní tenorsaxofon Franka Loweho nebo marocká hudba, jejíž lidová tradice kdysi inspirovala například Jimmy Hendrix.

Tenorsaxofonista Frank Lowe nahrál v roce 1983 se svými The Jazz Doctors skladbu Spooning. Tato léčivá procedura je vítanou příležitostí uvést mezi nás velmi osobitého jazzového houslistu jménem Billy Bang. Jeho syrová sóla mi připomínají Jirku Kabeše z Plastic People. Dopovím, že na basu hraje Raphael Garrett a na buben skvělý Dennis Charles.

Nezapomenutelný Charlie Mingus a jeho Gunslinding bird! Prozradím, že původní název byl „If Charlie Parker Were a Gunslinger, There’d Be A Whole Lot Of Dead Copycats.“ Vypovídá to o autorově rozpoložení, které vtipně vtělil do vynikajícího riffu „s ozvěnou“, rozvíjeného slovutnými sólisty (John Handy na altku, Jimmy Knepper na trombon) nad strhující rytmikou (Mingusovou basou a skvostným Dannie Richmondem za bicími)!

Na závěr něžná lahůdka na vaše rozdrásané a rozfajrované duše: marocká zpěvačka Oum a úžasně kultivovaná skladba Lik. Je vidět a slyšet, že evropskému uchu líbezná hudba často pochází z Maroka. Narodil se tam i zpěvák a bubeník Šlomo Bar, který mi v Praze vyprávěl, že marockými lidovými muzikanty se inspiroval i Jimmy Hendrix a Bob Marley…

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.