Vzájemná konkurence může vést k obchodní válce v rámci eurasijské integrace

Spolupráce v rámci Eurasijské ekonomické unie se v členských zemích setkává s nedostatečným entuziasmem, míní v Rusku.

Vzájemná konkurence mezi členskými zeměmi Eurasijské ekonomické unie (EAEU) může vést k obchodní válce mezi nimi, varoval ministr pro průmysl a infrastrukturu Kazachstánu Roman Sklair na jednání Globálního summitu pro výrobu a industrializaci GMIS 2019 v Jekatěrinburgu 10. července 2019.

Také experti jsou přesvědčeni, že jediná cesta k tomu, aby EAEU přežila, je cesta společné výroby, ne vzájemné konkurence. Unie má mít podle Sklaira společnou průmyslovou politiku, která by měla vést k průmyslové spolupráci.

Rusku a Kazachstánu se podařilo dosáhnout lokalizace strojní výroby, uvedl ministr jeden z pozitivních příkladů. Ovšem v oblasti obchodu Kazachstán nedokáže Rusku konkurovat. Podle ruského odborníka Alexandra Vorobjeva se Kazachstánu nedaří dostat se na ruský trh, jeho exporty do Ruska nerostou, zatímco importy z Ruska se zvyšují. Navíc, Kazachstán ekonomicky utrpěl díky ruské ekonomické krizi v letech 2014-16.

Dosym Satpajev, expert na hodnocení rizik, uvedl, že členství v Eurasijské ekonomické unii Kazachstán „poškozuje“, a to jak politicky, tak i ekonomicky. Ruský důraz na politické zájmy, nikoliv na zájmy ekonomické, které Kazachstán zajímají více, je pro zemi problémem do budoucna, míní Satpajev.

Nur-Sultan (dříve Astana) na rozdíl od stylu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, který svoje problémy s EAEU ventiluje nahlas, dává přednost jejich zamlčování.

Obchodní války a vzájemné sankce už představují v rámci EAEU vyzkoušený formát. Obchodní války podle Vorobjevova mínění souvisejí s lobbováním velkých národních společností, které hájí vlastní zájmy ve svých zemích. Roli také hraje protekcionistická motivace členských zemí, a nakonec i politické zájmy, které jsou převáděny do ekonomické sféry v podobě sankcí nebo omezení.

Tato situace způsobuje, že například pro Kazachstán se euroasijský vektor jeví mnohem méně přitažlivý. Kazachstán i sousední Kyrgyzstán se sice velmi aktivně účastní čínské iniciativy Jedno pásmo, jedna stezka, v roce 2017 však 40 % kazašských vývozů směřovalo do Evropské unie. I Bělorusko dává najevo, že má zájem zlepšit vztahy se západem, a periodicky rebeluje vůči Rusku. Vazby s EU chce posílit i Arménie

Podle slov ruského experta Vorobjeva vykazují Kazachstán, Kyrgyzstán, Arménie, Bělorusko, ale i samotné Rusko daleko méně entuziasmu vůči EAEU, než by plodná spolupráce vyžadovala, i když na oficiální úrovni je to zamlčováno a dál se mluví o významu eurasijské integrace.

Výroční summit EAEU význam organizace samozřejmě zdůraznil. Kromě toho padly návrhy na modernizaci celé unie a její posílení prostřednictvím ekonomických vztahů s Čínou, Singapurem a Íránem. Vorobjev je toho názoru, že problém obchodních válek se bude i nadále v rámci unie bude čas od času objevovat a EAEU by měl sehrát roli v minimalizaci jejich vzniku.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.