Kramp-Karrenbauerová chce vyšší výdaje na zbrojení

Nová ministryně obrany Německa požaduje navýšení zbrojních výdajů na cíl NATO, tedy 2 % HDP.

Annegret Kramp-Karrenbauerová tvrdí, že Německo se k cíli ve výši 2 % HDP do roku 2024 jasně zavázalo. Je to cesta, kterou podle ní Německo musí jít.

Navýšení na 2 % HDP by ovšem znamenalo, že výdaje se musí zvýšit o desítky miliard eur. Pro rok 2020 se počítá s výdaji ve výši 1,37 % HDP. USA to rozčiluje.

Předsedkyně CDU tvrdí, že ona sama vždy kritizovala, že má rozpočet na obranu ve střednědobém horizontu dále klesat. Nyní bude toto stanovisko zastávat jako ministryně. AKK také odmítla pochybnosti o funkčnosti NATO. Uvedla, že „NATO je a bude základní pilíř naší bezpečnostní architektury“.

Koaliční smlouva sice předpokládá silnější evropský bezpečnostní pilíř, ale není realistické si myslet, že by snad evropská iniciativa mohla nahradit NATO. To prý podle AKK nepřichází v úvahu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.