Mistrovský tah Merkelové

Prosazení von der Leyenové i Annegret Kramp-Karrenbauerové představuje mistrovský tah kancléřky.

Angela Merkelová už byla vnímána jako chromá kachna, napsaly noviny Financial Times. Předala svůj post předsedkyně CDU nástupkyni a její třes při třech oficiálních příležitostech tuto pověst jen podpořil. FT se ovšem domnívají, že nyní se situace změnila.

Během krátké doby se jí podařilo do dvou významných postů dostat „své ženy“. Von der Leyenová se stala předsedkyní Evropské komise a Annegret Kramp-Karrenbauerová zasedne ve vládě právě na uvolněném postu ministryně obrany.

AKK svou účast ve vládě dlouho odmítala, ale stejně tak bylo známo, že Merkelová ji ve vládě chce. Pozice AKK byla poškozena po řadě nešťastných kroků a výroků. Merkelová si ji ovšem vybrala a chová se tak, aby jí co nejvíce umetala cestičku. V pozici ministryně obrany si AKK může vylepšit veřejný profil, získá zkušenosti z oblasti zahraničních vztahů a obrany, které jí zoufale chybí a také bude veřejnosti více známa.

Navíc tento krok ukázal, jak moc Merkelová spěchá. Uvědomuje si, že současná velká koalice v Německu je na konci s dechem. Čas je klíčový, proto takový spěch s nástupkyní ve vládě. Sociální demokraté budou volit nového předsedu a může to být někdo, kdo je prostě vyvede z vlády.

Die Welt tvrdí, že Merkelová svůj poslední „převrat“ připravovala už delší dobu a odvolává se přitom na tajnou večeři na konci června, které se mimo jiné účastnil i předseda CSU Markus Söder. S von der Leyenovou se původně počítalo na místo komisařky, ne přímo předsedkyně Komise.

Merkelová měla 65. narozeniny, ale ten nejhezčí dárek si dala sama, podpořila své protégé velmi efektivním způsobem, uzavírají FT.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.