Předseda ruské Dumy znovu nastolil otázku ústavní reformy

Vjačeslav Volodin opět volá po posílení role dolní komory ruského parlamentu při formování vlády.

Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin představil během minulého týdne svoje návrhy pro reformu ruské ústavy. Podle Volodina by mělo dojít k likvidaci dosavadních nerovností v rámci dělby moci v Rusku. Duma, dolní komora parlamentu, by měla podle Volodina dostat právo podílet se na formování vlády.

Volodin ve svém středečním textu pro noviny Parlamentnaja gazeta ujistil, že reforma by se neměla dotknout základních zásad ruské ústavy. Ovšem předseda Dumy má za to, že by se mělo začít mluvit o „maximálně kvalitní realizaci“ těchto zásad i o tom, jak je adaptovat vzhledem k „novým výzvám a potřebám doby“.

Předseda Dumy dále píše, že je třeba zvýšit očekávání a zavést současné standardy k článku 7 ruské ústavy, který definuje úkoly sociálního státu. Kromě toho bude nutné vnímat realizaci norem ústavy ve vztahu nejen k nyní platným zákonům, ale i ke změnám v blízké budoucnosti. Jde například o otázky digitalizace, velkých dat, umělé inteligence, digitální bezpečnosti, genetiky a biotechnologií, kde podle Volodina vyvstávají otázky týkající se lidských práv i ústavních principů.

Vedle toho se Volodin vrátil k otázce nerovnováh v současné Ústavě Ruské federace a požaduje posílení role Dumy při formování vlády (tento úkol doposud připadá prezidentovi, zatímco Duma jen schvaluje jím navrženého premiéra a jeho kandidáty na ministry – pozn. red.). Volodin zdůraznil, že by minimálně bylo správné, aby Duma měla při tomto výběru konzultační roli. Vedlo by to k odpovědnější práci členů kabinetu, napsal dále.

Návrhy Vjačeslava Volodina nepadly poprvé, o nutnosti reformy ústavy a posílení role Dumy Volodin hovořil už v minulém roce. Kromě něj se o špatném nastavení ústavy vyjádřil také soudce Ústavního soudu Valerij Zorkin. I premiér Dmitrij Medveděv v prosinci 2018 připustil změnu ústavy. Z Kremlu ovšem tehdy zaznělo, že na změnách ruské ústavy se konkrétně nepracuje.

Na nový návrh Vjačeslava Volodina pak reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v tom smyslu, že je Kreml vidí jako „témata do diskuze“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.