Španělsko: Sanchéz má problémy s vytvořením koalice

Sanchézův plán na menšinovou vládu s podporou Podemos čelí vážným problémům.

Podle informací novin Financial Times levicová strana Podemos odmítá vládu podpořit, aniž by byla formálně součástí koalice

Původní idea předsedy španělských socialistů Pedra Sanchéze spočívala ve vytvoření minoritní španělské vlády, která by se opírala o podporu krajně levicových (jak uvádí FT) Podemos. Jenže toto Podemos odmítli.

Ve stranické anketě 70 % členů Podemos odmítlo podpořit Sanchézovu vládu, pokud by Podemos nebyli formálně součástí koalice. Sanchéz si již předtím stěžoval, že Podemos jde jen o posty, především pro předsedu strany Pablo Iglesiase, neboť prý 99,9 % rozhovorů se točilo jen kolem toho, kdo dostane jaké křeslo.

Jedním z velkých rozdílů, který vedle k Sanchéze k tomu, že odmítl vstup Podemos do vlády, byl postoj Iglesiase ke Katalánsku. O vůdcích Katalánska totiž Iglesias uvedl, že to jsou „političtí vězni“.

Sanchézova role není snadná, neboť v prvním kole bezesporu nezíská absolutní většinu hlasů. Ve druhém kole, kde stačí relativní většina, se i tak bude muset spoléhat na podporu separatistických subjektů. Nebo by se zdrželi hlasování poslanci hlavních pravicových rivalů, tedy lidovců, nebo liberálních Ciudadanos.

Pokud Sanchéz vládu nesestaví, pak budou ve Španělsku v listopadu další předčasné volby.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.