Abe vyhrál další volby. Ke změně pacifistické ústavy Japonska to nestačí

Neoficiální odhady výsledků voleb do horní komory ukazují, že Šinzó Abe nemá potřebnou „super většinu“.

Japonský premiér Šinzó Abe zřejmě slavil v nedělních volbách do horní komory parlamentu vítězství. Ovšem jemu a jeho Liberálně demokratické straně se nepodařilo ve volbách získat „super většinu“, která by mu umožnila realizovat ústavní reformu pacifistické ústavy země.

Abe je na cestě stát se nejdéle sloužícím premiérem Japonska a snaží se konsolidovat svůj mandát před novým růstem daní, naplánovaných letos a před klíčovými obchodními jednáními s USA.

Odhady z exitpolů ukazovala na to, že by měla Abeho strana a její koaliční partner dostat v horní komoře nejméně 69 z celkem 124 křesel. Lidově demokratické strana vládne v koalici se stranou Komeito.

Místní média ovšem předpokládají, že Abe a jeho LDS nedostane spolu se spojenci celkem 85 mandátů k tomu, aby mohla realizovat reformu ústavy. Ta patří k Abeho dlouhodobým ambicím. Japonský premiér sliboval jasnější ustanovení role japonských ozbrojených sil v ústavě. Současný ústava Japonska je dílem poválečného uspořádání. Celkově má její pacifistický charakter podporu ve veřejnosti, nicméně nacionalisté jako je Abe ji chtějí revidovat jako anachronismus.

Ovšem je tu i další problém. Nestačí totiž, aby změna ústavy prošla parlamentem. Podle japonské legislativy musí projít hlasováním v referendu. A vyhrát lidové hlasování v této otázce je považováno za o dost těžší než získat podporu v parlamentních volbách.

Ilustrační foto: Autor – By 内閣官房内閣広報室 – 首相官邸ホームページ, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80279642

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.