Čínská ekonomika roste nejpomaleji za třicet let

Donald Trump tvrdí, že cla mají na Čínu obrovský dopad, protože firmy chtějí z Číny odejít.

Čínská ekonomika rostla nejpomaleji za posledních třicet let, informují Financial Times. Vše ale zachraňuje domácí čínská poptávka, zejména spotřeba.

Trump si pokles čínské ekonomiky pochvaloval a tvrdil, že je to vše díky americkým clům a že „tisíce firem“ chtějí odejít. Opět také zopakoval, že USA od Číny dostávají miliardy ve clech (pozn. red.: cla samozřejmě platí američtí spotřebitelé).

Ve vztahu mezi oběma zeměmi aktuálně panuje příměří. Čína v reakci na problémy s USA zavedla uvolněnou monetární politiku, a stimulaci investic. Slabší výsledky nastaly kvůli poklesu exportu a také oslabení stavební aktivity. Čínská spotřeba je ale silná, protože čínští spotřebitelé prý „z Trumpa nepanikaří“. Čína se proto může domnívat, že její růst je nyní založen na základech, které vydrží i dlouhodobou obchodní válku s USA.

Obě dvě strany jsou silné, USA dosahují silného růstu, zatímco Čína ukazuje, že má kontrolu nad ekonomikou. Někteří analytici ale tvrdí, že čísla jsou zkreslena tak, aby bylo dosaženo cíle zdvojnásobení ekonomiky do roku 2020 oproti roku 2010.

Čína nadále zaznamenává silný průmyslový výstup, i maloobchodní tržby. Centrální čínská vláda je připravena psychologicky i prakticky. Čínská vláda opakuje, že existuje vyjednávací prostor a že nebude dělat ústupky jen kvůli tomu, že je pod tlakem zpomalení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.