Maaßen otáčí CDU víc napravo

Provokativní tweety bývalého šéfa německé rozvědky H.-G. Maaßena ukazují na politické změny ve straně.

Bývalý šéf německé vnitřní rozvědky Hans-Georg Maaßen způsobuje svými provokativními tweety bolesti hlavy domovské straně CDU v době, kdy strana čelí nejistotě z budoucnosti v souvislosti s odcházením německé kancléřky Angely Merkelové, napsaly Deutsche Welle.

Maaßenovy tweety ale také vyvolávají otázky ohledně toho, jak souvisejí jeho politické názory s jeho minulou prací šéfa Federálního úřadu pro ochranu ústavy, kde působil šest let.

Maaßen byl odvolán z funkce v minulém roce. Nyní má na starosti přehled o činnosti islamistů, neonacistů a antifa skupin v Německu.

Naposledy vzbudil Maaßen pozdvižení s twitterovým postem, kde psal s odvoláním na pravicový blog Journalistenwatch, že záchrana migrantů lodi Sea-Watch 3 je vlastně hoax, který připravila německá veřejnoprávní televize ARD. Německá média pak poukázala na spojitosti mezi blogem a zakladateli malé a už neexistující strany Svoboda, která sama byla pod dozorem Federálního úřadu pro ochranu ústavy.

I když byl tento Maaßenův post vzápětí vymazán, zdá se, že Maaßenovi se zamlouvá popularita jeho postů na sociální síti. V minulých týdnech tweetoval například článek, který popírá existenci klimatické změny, srovnání německých veřejnoprávních médií s těmi z doby komunistického východního Německa a komiks, který naznačoval, že noviny Der Spiegel publikují pohádky.

Od nuceného odchodu Maaßena z úřadu je zde řada náznaků ohledně jeho politických preferencí. Na Maaßenově Twitteru je pak i odkaz na „Werte Union“ (Unie hodnot), což je konzervativní křídlo CDU, které se podle svých slov snaží o obnovení hodnot strany. A právě Maaßen je nejpopulárnější figurou spojenou s tímto křídlem za poslední týdny.

Bývalý šéf domácí německé rozvědky má nejradikálnější názory právě vůči problému migrace. On sám popisuje svoje postoje jako „nikoliv konzervativní, ale realistické“. Maaßen sám ovšem nestojí „nad politikou“, jak by se mohlo zdát. V červnovém rozhovoru pro německé rádio se například vyjádřil o možnosti koalice se stranou Alternativa pro Německo. A jsou zde známky, že v této otázce jsou i vysocí představitelé některých regionálních poboček CDU nakloněni.

Ilustrační foto: Olaf Kosinski, CC, Wikicommons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.