Donald Trump štěpí Západ

Edward Luce pro Financial Times tvrdí, že na Trumpovu Ameriku není spoleh.

Kim Darroch, britský  velvyslanec na odchodu, zažívá zvláštní časy. Sice odchází, ale jeho reputace bude paradoxně vylepšena. Prezident Donald Trump se aktuálně může těšit z toho, že má na své straně Viktora Orbána i Mattea Salviniho. Ale mít na své straně i Velkou Británii – tedy, pokud se skutečně nástupcem Mayové stane Boris Johnson (k čemuž došlo – pozn. red.), to je jiná.

Je to velký kontrast se začátkem Trumpova prezidentování, píše Luce. Když začínal byl mezi západními lídry sám. Proti němu stála Angela Merkelová, „morální velmoc“, pak se k ní přidružil Emmanuel Macron. Ani Theresa Mayová nestála tak docela stranou. Velká Británie se nepoddávala populismu v zahraniční politice – držela se Evropy u klimatické dohody, u íránské dohody a koneckonců i u mezinárodního řádu založeného na pravidlech. Jenže všechno se nyní možná změní, tvrdí Luce.

Johnson hned začne jako Trumpův vazal. Nebyl schopen uhájit svého velvyslance, takže je patrné, že o britských záležitostech budou rozhodovat USA. A EU se vzdálil hodně. Takže mu zbývá Washington a to nebude zadarmo. Trump bude chtít Brexit bez dohody, aby z Británie dostal americko-britskou dohodu přesně takovou jakou chce.

Trump chce další Brexity, EU pro něj není přítel, tvrdí Luce. Trumpovi velvyslanci si zato v zahraničí vůbec servítky neberou a to, co asi Darroch tvrdil v soukromí, oni říkají zcela veřejně. Trump nepředstavuje nějakou novou ideologii, jeho idea je transakční svět, v němž každý stát hájí to svoje. To mu vyhovuje, protože USA jsou nejmocnější. Všechny ty America first, Italy first, to je jednota v opovržení, ale to není totéž jako sdílení hodnot, píše Luce. Na takovouhle Ameriku se nelze spoléhat.

Luce uvádí dvě malé, ale významné události, které ukazují toto štěpení Západu. První je odsouzení Číny za vězení Ujgurů. Podepsal se téměř celý Západ – bez USA, bez Itálie a Maďarska. I Velká Británie za Mayové podepsala, i když za Johnsona by to asi bylo jinak. Trump už dal najevo, že se nemíní míchat do situace v Hongkongu, když se to promítne do čínských obchodních ústupků.

Tou druhou událostí je, že když Mike Pompeo hovořil o nezcizitelných právech, dal najevo, že jde o „přirozené zákony“. Je jasné, co tím myslí, píše Luce. Konec potratů, konec práv pro manželství pro homosexuály, tím se vyhoví americkým evangelíkům. Autokraty po celém světě tím Trump jistě potěšil.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.