Jazzové okénko Jana Schneidera: Satan Takes A Holiday, Satan Takes A Holiday a Ilk Aşk

Jan Schneider ve svém nedělním jazzovém speciálu představí další tři skladby ze světa jazzové hudby.

Často by si člověk přál, aby se to stalo. Tommy Dorsey se svým bandem to dokázal! Satan Takes A Holiday. Určitě vám to je povědomé, přinejmenším těm téměř stoletým: písnička frčela ve třicátých letech, ale ten riff lze slýchávat dodnes. A není divu, je skutečně božský. Proto ta dovolená.

Archie Shepp: Hambone! Když jsem si tuto skladbu po dlouhé době znovu poslechl, ta rezonance byla tak silná, že jsem si uvědomil, že (asi nejen pro mne) to je jedna ze základních skladeb freejazzu … hned jsem si vzpomněl, že v té době jsem četl „freejazzovou bibli“, Dorůžkovu a Škvoreckého „Tvář moderního jazzu“, která dala člověku vodítko, že skutečný spirituální freejazz se liší od těch komerčních (technicky a všelijak brilantních) quasi-jazzových skopičin tím nasazením, onou jednotou hudebního a životního výrazu … už jenom to mystické téma, počínající basou a činelem … prostě zasvěcení do mystéria freejazzu! Stojí za to si vyjmenovat ty muzikanty: Archie Shepp hraje na tenorsaxofon, Ted Curson na trubku, Joseph Orange na trombon, Marion Brown na altku, Reggie Johnson na basu a bubnuje můj oblíbenec Joe Chambers.

Znáte azerbajdžánský nástroj zvaný „tar“? A chcete? Ramiz Gulijev vám na něj zahraje. (Přece jen jsou naši diplomati k něčemu dobří! Díky Sašovi P. a jeho synovi.)

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.