Ukrajina chce dodávat zemní plyn přes balkánskou cestu

Zemní plyn z balkánských plynovodů má představovat dobrou alternativu ruského plynu.

Ukrajinská firma Naftogaz Ukrajiny spolu s Operátorem plynovodného systému Ukrajiny (OPSU) pracují s možností, že by země už v lednu 2020 začala dodávat zemní plyn z Transbalkánského plynovodu.

Informaci přinesl ředitel OPSU Sergej Makogon na svém facebookovém profilu. Podle jeho slov představuje zemní plyn, který jde přes Balkán a pochází z oblasti Kaspického moře (ázerbajdžánský plynovod TANAP), a možnost dovozu LNG, dobrou alternativu ruského plynu. K tomu, aby mohla Ukrajina dovážet plyn ve formě LNG z Kataru, potřebuje ale dohodu s Tureckem, aby mohly tankery proplouvat Bosporem.

Ukrtransgaz předtím oznámil, že Ukrajina může po ukončení dnes platné dohody s ruským Gazpromem spustit plynovodní systém pro dovoz nebo tranzit plynu z Rumunska prostřednictvím Transbalkánského plynovodu. Plynovod Tranzit-1 představuje jeden ze tří plynovodů transbalkánské cesty, který se dnes využívá pro dopravu plynu z Ruska do Bulharska. V rumunském úseku ztratila firma Gazprom v souvislosti s vypršením dohody výhradní právo na transport plynu, což otevírá možnosti využívat plynovod pro další dodavatele plynu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.