Chystáme se na odchod z EU bez dohody, napsal nový britský vyjednavač

Nová vláda se bude snažit s EU dohodnout o nové dohodě o Brexitu. Ovšem připravuje se na to, že k němu dojde bez dohody.

Britská vláda se připravuje na „velmi reálnou perspektivu“ odchodu z Evropské unie bez dohody, sdělil nový ministr pro brexitová jednání Michael Gove. Ve svém článku pro noviny Sunday Times napsal, že vláda musí fungovat podle předpokladu, že evropští lídři nebudou souhlasit se změnami dohody o odchodu, což povede k odchodu Velké Británie bez dohody.

Nová vláda premiéra Borise Johnsona podle Goveho chce uzavřít novou dohodu s EU, nicméně prostě nebude parlamentu předkládat dohodu, kterou už třikrát odmítl. Zrušení aranžmá pro Severní Irsko („backstop“) je podle Goveho jedinou cestou, jak se vyhnout tomu, že k 31. říjnu dojde k odchodu bez dohody. Nová vláda se bude snažit přesvědčit evropské lídry o potřebě změny dohody.

„Stále věříme, že můžeme změnit jejich názor, ale musíme jednat podle předpokladu, že ho nezmění. Premiér dal jasně najevo, že se musíme připravit na to, že EU opustíme bez dohody 31. října, a já zcela podporuji tento postoj,“ napsal Gove.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.