Španělsko je v politickém patu

Úvodník novin Financial Times tvrdí, že pat brání dalším reformám. Zároveň nabádá pravicové Ciudadanos, aby přehodnotili svou politiku a podpořili socialistickou stranu.

Španělská politická scéna je v patové situaci. Tři měsíce po volbách, jež vyhráli socialisté premiéra Pedra Sáncheze, kterému se ale zatím nepodařilo postavit vládu. Poslední pokus se musí odehrát do 23. září, jinak půjdou Španělé zase k volbám. Bylo by to přitom již počtvrté od roku 2015.

Ciudadanos odmítli jít do koalice se Sánchezem, protože mají odlišné názory na Katalánsko. Proto zahájil Sánchez rozhovory s levicovým Podemos. FT uvádí, že byla patrná nechuť nabídnout ústupky straně, které je mnohem víc vlevo než právě španělská PSOE. Představa, že Podemos vládu podpoří, ale nebude mít žádný politický vliv, nevyšla –  ani když pak Sánchez „přihodil“ řadu atraktivních funkcí, včetně vicepremiéra pro sociální otázky.

Sánchez nemá moc na výběr, což reflektuje roztříštěnost stran, a rostoucí polarizaci ve španělské společnosti. Roli hrají nejen korupční skandály a finanční krize, ale ještě hlubší příkopy vykopala katalánská otázka. Ciudadanos se posunuli v tomto tématu tvrdě doprava.

FT uvádějí, že země potřebuje vládu kvůli dalším reformám. Španělsko roste rychleji než zbytek eurozóny, posílilo v exportu díky diverzifikaci trhů, zbavilo se deficitu běžného účtu.

FT dokonce tvrdí, že se díky reformám na trhu práce snížila nezaměstnanost, která ale zůstává druhá největší po Řecku – nezaměstnanost mladých dosahuje skoro jedné třetiny. FT ovšem zdůrazňuje nutnost neformální práce, která je prý „nárazníkem“.

Je potřeba pokračovat v reformách, nabádají FT. Veřejný dluh stále sahá ke 100 % HDP, je potřeba navýšit produktivitu i inovace.

Ciudadanos by měli přehodnotit své pozice. Španělsko potřebuje stabilní vládu. Možná by šlo spojit větší autonomii regionů a zároveň ponechat jednotu země. To by mohlo zmírnit pozornost věnovanou Katalánsku a do centra dění by se znovu dostaly ekonomické otázky. Sánchez vyhrál a zaslouží si dostat šanci zformovat vládu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.