Obchodní rozhovory jsou pod tlakem napětí mezi USA a Čínou

Rozhovory mezi oběma zeměmi nejspíš k výraznému zlepšení nepovedou.

Gordon Watts pro Asia Times shrnuje napětí mezi oběma zeměmi. Ředitel FBI Christopher Wray hovoří o „hrozbě pro tajné služby“, protože obranný čínský dokument tvrdí, že USA podkopávají globální stabilitu.

Znovu jsou tématem rozhovory mezi oběma zeměmi, ale atmosféra je víc než ledová. Dohodnuté příměří mezi Donaldem Trumpem a Si Ťin-pchingem v Ósace by mělo otevřít cestu dalším jednáním.

Klíčové je vytváření nového řádu založeného na pravidlech, ne získání unilaterální výhody jedné strany nad druhou, cituje Watts experty na zahraniční politiku. Tvrdí také, že Čína má paranoidní chování a že USA by se měly koncentrovat na reciprocitu ve vztazích.

Šéf FBI opakovaně hovoří o Číně jako o zpravodajské hrozbě. Tvrdí, že Čína používá ekonomickou špionáž.

Poté, co Wray poskytl takovýto rozhovor pro Radu pro mezinárodní vztahy, Čína obvinila USA z toho, že podkopávají globální strategickou stabilitu. V tzv. Bílé knize se uvádí, že mezinárodní strategické soupeření je na vzestupu. USA vyprovokovaly a posílily konkurenci mezi hlavními zeměmi, navýšily významně své zbrojní výdaje, a usilují o další kapacitu ve sférách jako je jaderná, vesmírná a kybernetická obrana, čímž podkopávají globální strategickou stabilitu.

Možná, že rozhovory poněkud sníží napětí mezi oběma zeměmi, ale předpověď optimistická není, zakončuje Watts.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.