Trump chce dohodu s Ruskem o kontrole nad zbrojením

Trumpův bezpečnostní poradce ovšem míní, že ani dohoda New Start nebude prodloužena. Z dohody INF Spojené státy vystoupí zítra.

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro kabelovou televizi C-Span řekl, že by chtěl s Ruskem uzavřít dohodu o kontrole nad zbrojením. Trump řekl: „Myslím si, že s Ruskem uzavřeme dohodu, ve které budeme mít kontrolu nad zbrojením.“ Zprávu přinesla agentura RIA.

Ovšem Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton sdělil, že dosavadní dohoda New Start, která vyprší v roce 2021 bude jen těžko prodloužena. „Proč prodlužovat škodlivý systém jen proto, abychom mohli jednoduše říct, že máme dohodu,“ prohlásil Bolton. Bolton ale dále potvrdil, že USA mají zájem v této oblasti podepsat novou dohodu, která by ale zahrnovala vedle Ruska také Čínu.

Dohoda New Start byla podepsána v roce 2010 v Praze a omezuje počet strategických nosičů obou stran na 700 jednotek a na 1550 jaderných náloží. V oblasti kontroly zbrojení se nyní jedná o poslední platnou dohodu mezi USA a Ruskem.

USA vystoupí z dohody INF o kontrole raket středního a krátkého doletu 2. srpna 2019, jak potvrdil Bolton.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.