Exprezident Porošenko figuruje v 11 vyšetřovaných případech

Šéf ukrajinského vyšetřovacího úřadu obvinil bývalého prezidenta z popírání skutečnosti. Má figurovat v 11 případech. Porošenko tvrdí, že v žádném.

Hlava ukrajinského Státního úřadu pro vyšetřování Roman Truba oznámil, že exprezident Petro Porošenko figuruje v celkem 11 trestních případech. Porošenko předtím řekl, že nefiguruje v žádném. Truba sdělil, že i když Porošenko popíral to, že by dostal předvolání k výslechu, jeho advokát jen požádal o to, aby byly výslechy o několik týdnů odloženy. Truba uveřejnil  příslušný dopis Porošenkova advokáta Ivana Golovaně.

Jak Truba dodal, bývalý prezident dobře ví o tom, že se ho týká celkem 11 trestních případů ve vyšetřování. Na adresu Porošenka dále sdělil: „Co znamená toto úporné popírání skutečnosti?“

Podle informací agentury Unian začaly ukrajinské úřady v květnu prošetřovat tvrzení Andreje Portnova (bývalého náměstka šéfa prezidentské administrativy z doby Viktora Janukovyče) o tom, že se Porošenko měl dopustit ekonomických zločinů v souvislosti s podnikem Kuznica na Rybackoj.

Mluvčí Státního úřadu pro vyšetřování potom 17. července oznámila, že byl exprezident Porošenko povolán k výslechu jako svědek v souvislosti s daňovými úniky a praním špinavých peněz ve firmě Kuznica na Rybackoj. Porošenko se k výslechu nedostavil. Truba později oznámil, že Porošenko se nemohl dostavit v souvislosti s volební kampaní.

24. července se Porošenko osobně dostavil a požadoval od Truby přesun výslechu, což bylo odmítnuto. Truba doporučil, aby se Porošenko obrátil přímo na vyšetřovatele případu. Následující den exprezident požádal o posunutí data výslechu.

Ilustrační foto – Autor: Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72812895

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.