Klimatická politika jako klíčové téma

Téma ochrany klimatu začíná výrazně ovlivňovat politickou agendu u našich západních sousedů.

Komentátorka německé Tagesschau Sabine Henkelová se zamýšlí nad dopadem hnutí „Fridays for Future“. Kancléřka Merkelová toto hnutí přivítala a uvedla, že „urychlilo“ německou klimatickou politiku. Ale protesty ve skutečnosti moc nezmohly, tvrdí Henkelová.

Klimatická politika začíná dominovat politické agendě. Angela Merkelová byla známa jako klimatická kancléřka, ale téma nechala být. Ale pak přišla výheň roku 2018 a Greta Thunbergová. Na pochod se daly tisíce studentů. A tito studenti začali hovořit o klimatické aroganci.

Merkelová jde ovšem ve svém typickém „Merkel-tempu“, píše ironicky Henkelová. Ale ministerský předseda Bavorska Helmut Söder chce ochranu klimatu dokonce zakotvit v ústavě.

Z výsledků je možné snad zmínit zpeněžnění CO2. Již v září se o tom bude rozhodovat. Söder hovoří dokonce i o odchodu od uhlí, podpoře pro železnici, nových motorech. A chválí se, jak v Bavorsku sází nové lesy.

Otázka je, jestli Söder změnil názor, nebo si uvědomuje, že právě klimatická témata pomáhají Zeleným na špičku v průzkumech.

Nebyla by to ovšem CDU/CSU kdyby neapelovala na vlastní odpovědnost. Nestačí, aby jen stát zaváděl nová opatření, je potřeba aby byl každý odpovědný za své chování. Jenže dobrovolně se toho ohledně letů, spotřeby masa či jízdy autem moc neděje, proto si ministryně Svenja Schultze (SPD) myslí, že je potřeba zavést zákonná opatření.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.