Trump kritizuje „příliš nízké“ snížení úrokových sazeb

Americký prezident uvedl, že finanční trhy si přály silnější snížení sazeb a znovu zaútočil na šéfa americké centrální banky.

Německá Tagesschau informuje o snížení hlavní úrokové sazby amerického FEDu o 0,25 procentního bodu. Jedná se o první snížení za deset let. Ale pro prezidenta Trumpa je to málo. V sázce je nezávislost FEDu.

Trump uvedl, že finanční trhy si přály silnější snížení sazeb. Guvernér americké centrální banky je nechal ve štychu. Trumpovy útoky na Jeroma Powella (kterého sám vybral) jsou silné, není proto divu, když Powell musí čelit otázkám ohledně nezávislosti americké centrální banky.

Hlavní sazba byla snížena o 0,25 procentního bodu, což je méně, než si přál Bílý dům, ale je to přeci jen poprvé za deset let. Powell k tomu uvedl, že výhled americké ekonomiky je příznivý, snížení sazby má vést k tomu, aby tato situace trvala i nadále. Snížení sazeb je i reakcí na slabší světový růst a na nejistoty v obchodní politice.

Kritici ovšem tvrdí, že stav americké ekonomiky žádné snížení sazeb nepotřebuje. Inflace je ovšem stále nízká. Powell popřel, že by se jednalo o první krok k další sérii snižování úrokových sazeb. Trump na to zareagoval rychle s tím, že Dow Jones by mohl být mnohem výše, růst by mohl být 4 %, kdyby ovšem centrální banka konala. Je potřeba vzít v úvahu i mezinárodní dimenzi. Pokud by se FED držel svých sazeb, zatímco ECB by je snižovala, pak by se kapitál začal přesouvat do USA, což znamená, že by dolar vůči euru posílil. Prezident Trump opět opakoval, že Evropané euro záměrně oslabují a poškozují tím USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.