Vřava u Demokratů: Sanders a Warrenová pod tlakem

Centristé ve straně tvrdí, že „špatné“ progresivistické politiky Trumpa neporazí a pomohou k jeho zvolení.

Sanders a Warrenová, představitelé progresivistů v Demokratické straně, byli kritizováni centristy. Jejich politiky prý jen způsobí druhé zvolení Donalda Trumpa.

U demokratů se odehrává programová vřava. Více než tříhodinová debata se týkala témat od obchodu po imigraci a zdravotnictví. Progresivní politici tvrdí, že strana musí pracovat se základnou, zatímco centristé si myslí, že jen umírněné postoje získají voliče ve státech jako je Ohio či Pensylvánie.

Warrenová vzpomněla na to, jak lidé říkali, že se nemůže stát, že bude zvolen Obama. Podobně pak, že se nemůže stát, že bude zvolen Trump. Apelovala na velké změny, neboť lidé mají strach. Není možné volit někoho, komu nevěříme, protože se bojíme udělat cokoliv jiného.

Jak Sanders, tak Warrenová jsou velmi populární a byli kritizováni neznámými zástupci centristů. Zkritizován byl návrh Warrenové na daň z bohatství, stejně jako Sandersův návrh na odstranění soukromého zdravotního pojištění. Bývalý kongresman z Marylandu označil návrhy za „chybné“, že prý jde jen o nemožné sliby „zadarmo pro všechny“. To prý povede ke znovuzvolení Trumpa prezidentem.

Warrenová i Sanders kritiku odmítli. Podle Warrenové nemá smysl kandidovat na prezidenta se seznamem „toho, co nejde udělat“. Sanders odmítl kritiku s tím, že on zákon o zdravotním pojištění pro všechny psal sám, není potřeba ho o tom poučovat.

Warrenová kritizovala i obchodní politiku, jejíž pravidla píšou velké korporace. Podle ní těmto firmám nezáleží na Americe, nejsou patrioti. Na pomoc jí přispěchal i Sanders, když zdůraznil, že těmto korporacím na průměrném americkém pracovníkovi vůbec nezáleží.

Další debaty jsou v plánu, celkově zatím „vede“ 76letý Joe Biden, který reprezentuje centristy. I další debaty jistě ukáží, že mezi demokratickými kandidáty panují velké rozdíly u řady témat.

Jeden z mladých kandidátů, Buttigieg, uvedl, že je potřeba si přestat lámat hlavu nad tím, co jejich kampani řeknou republikáni. Uvedl: „Když přijmeme levicovou agendu, pak řeknou, že jsem banda šílených socialistů. Až když přijmeme konzervativní agendu, víte, co řeknou? Že jsme banda šílených socialistů. Musíme se postavit za tu správnou politiku a hájit ji.“

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.