Cena ropy reagovala na rostoucí nejistotu poklesem

Globální rizika, situace v Perském zálivu i nárůst amerických exportů ropy se promítly na pondělním poklesu cen ropy.

Ceny ropy v pondělí klesly v souvislosti s obavami z vývoje v globálním hospodářství. Americký prezident Donald Trump znovu eskaloval obchodní válku s Čínou zavedením nových cel. Očekává se, že v důsledku toho dojde k poklesu poptávky po ropě v USA i v Číně.

Surová ropa typu Brent se propadla o 92 centů čili o 1,5 % na 60,97 dolarů. V případě ropy WTI byl pokles 73 centů; 1,3 % k ceně 59,93 dolarů za barel.

Oba typy se už cenově propadly během uplynulého týdne mezi 2,5 % až 1 % ceny. Došlo také k propadu vlastního kapitálu v Asii, zatímco rostla poptávka po zlatě. Analytici očekávají, že cena ropy bude i nadále nestabilní v souvislosti s globálními riziky.

Trump minulý týden oznámil zavedení dalších 10 % cen na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů, počínaje 1. zářím. Znamená to, že cla se nyní týkají téměř veškerého zboží dováženého do USA z Číny.

Ceny ropy se také dotkly náznaky toho, že narostl export americké ropy. Čísla za červen ukázala na to, že USA vyvezly o 260 tisíc barelů víc ropy. Situace v Perském zálivu a napětí s Íránem vyvolává další obavy z potenciálního nerušení dopravních cest pro ropu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.