Centrální banky rekordně nakupují zlato

Nakupováním zlata ve velkém reagují mimo jiné na nárůst obchodního napětí.

Podle informací novin Financial Times probíhá nyní diverzifikace rezerv centrálních bank směrem od dolaru. Jedním z důvodů je obchodní napětí.

Centrální banky nakoupily zlato za 15,7 mld. dolarů v první polovině tohoto roku, píší FT. Jedná se o snahu diverzifikovat rezervy a snížit podíl dolaru.

Nejsilněji nakupovaly centrální banky Polska, Číny a Ruska – 374 tun zlata. V období první poloviny roku centrální banky tvořily dokonce šestinu poptávky po zlatu. Poptávka po zlatu ze strany centrálních bank masivně roste, nejvíce od ukončení zlatého standardu na počátku 70. let, píší FT.

Geopolitická nestabilita, mírná politika centrálních bank i rostoucí cena zlata vedou k poptávce po drahém kovu. Roli obecně hraje i stav trhu se šperky v Indii. Britské fondy také poptávají zlato, které používají k hedgeování proti Brexitu bez dohody a proti prudkému poklesu libry.

I němečtí investoři měli zájem o fondy založené na zlatu, a to kvůli obchodnímu napětí mezi USA a Čínou.

Navzdory vyšším cenám se očekává, že poptávka po zlatu bude kvůli volné měnové politice a geopolitickým rizikům pokračovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.