Aktuální americká cla ukazují, že USA mají studenoválečnickou mentalitu

Ti, kteří v Číně spoléhají na to, že Trump zmizí a jeho agenda s ním, podceňují to, jak moc je studenoválečnické vnímání Číny zakořeněno v byznysu i americké politice.

Financial Times ve svém úvodníku píší o tom, že vnímat obchod jako hru „vítěz bere vše“ způsobí globální ztráty.

Naděje, že by snad mohlo dojít k dohodě mezi USA a Čínou, vzaly rychle za své. Trump tweetoval a následně uvalil 10 % cla na zboží v hodnotě 300 mld. dolarů. Bude se to týkat i spotřebního zboží. Ekonomika zpomaluje a tento krok, který má za cíl Čínu izolovat, vše zhorší.

Dostáváme se do nepoznaných vod. Trumpova představa, že Čína ustoupí, se ukázala být nereálná. Válka se tak povleče a stáhne s sebou i zbytek světa.

Trumpova poslední cla ukazují zhroucení důvěry mezi oběma velmocemi. Nejde přitom o handrkování o nemovitosti na Manhattanu. Je to střet současné supervelmoci a rostoucího rivala.

V případě NAFTA se Trumpovy podařilo agresivně si vyjednat některé ústupky. Ale Čína, to je problém zcela jiného řádu. Trump má za rok volby, Si Ťin-pching zase doma čelí rostoucímu nacionalismu, jejich politický manévrovací prostor není velký.

V USA se přitom debata o Číně vyostřuje. Běžně se hovoří o studené válce, o závodech ve zbrojení. Ale to je velice nebezpečné, chtělo by to chladné hlavy. Ti, kteří v Číně spoléhají na to, že Trump zmizí a agenda s ním, podceňují to, jak moc je toto vnímání Číny zakořeněno v byznysu i americké politice. Trump uvolnil síly, které už nebude moci spoutat, tvrdí FT.

USA si asi myslí, že v celní válce vyhrají. Snad je to i pravda ve středním období, ale náklady budou obrovské. Trh práce si sice stojí dobře, ale zpracovatelský průmysl USA vysílá ochabující signály.

Vrátit se ke statu quo nevypadá reálně. Obě dvě strany musí znovu zhodnotit své pozice. Trump musí změnit svůj agresivní unilateralismus a pracovat s ostatními, aby vytvářel na Čínu tlak. Prezident Si může udělat ústupky v oblasti přístupu zahraničních firem a ochrany duševního vlastnictví. Musí tu být pohyb. Upevňování pozic je nebezpečné a poškodí celý svět.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.