Americké ministerstvo financí označilo Čínu za měnového manipulátora

Peking nechal jüan dramaticky oslabit. Obchodní vztahy mezi USA a Čínou znovu eskalují.

Obchodní válka mezi velmocemi dramaticky eskaluje. Čína nechala jüan dramaticky oslabit a americké ministerstvo financí ji následně označilo za měnového manipulátora. Analytici tvrdí, že krok ministerstva financí je čistě symbolický a má jediný účel – ospravedlnit zavádění dalších cel.

Je to ovšem také krok, který ukazuje plné rozhoření obchodní války mezi oběma velmocemi.

Americké ministerstvo tvrdí, že Čína má za sebou bohatou historii měnového manipulátora, a že nyní nepoužívá své rozsáhlé devizové rezervy, i když tak v minulosti činila. Čína totiž nechala oslabit jüan na úroveň pod sedm dolarů, která byla považována za určitý práh.

Poté, co Trump otřásl příměřím z Ósáky, se Čína nechala slyšet, že zavede odvetná opatření. Například hned nařídila svým státním firmám, aby nenakupovaly americké zemědělské produkty. Čína ani nevyloučila uvalení dalších cel.

Označení Číny za měnového manipulátora může dojít až k MMF,ale má své jasné politické pozadí, uvádí FT. Již demokraté Čínu z měnové manipulace obviňovali.

FT ovšem citují analytiky, kteří tvrdí, že Trumpova obvinění u investorů neobstojí. Čína šla „proti větru“, neoslabuje svou měnu záměrně, spíše prostě nechává působit tržní síly.

Trump si neodpustil další kritiku směřovanou na FED, který prý přispívá svou politikou k silnému dolaru. Tím ovšem rostou spekulace, že sám Trump chce manipulovat měnou tak, aby dolar oslabil.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.