Do Evropy se dostane více hovězího z USA

Lepší přístup amerických výrobců na evropský trh vykazuje Donald Trump jako svůj úspěch.

Německý Die Welt informuje o tom, že USA budou mít lepší přístup na trh EU. Americký prezident to vykazuje jako svůj velký úspěch.

Jak píše Die Welt, nechal se Donald Trump slyšet, že americké hovězí je nejlepší na světě. Lepší přístup na evropský trh je proto podle něj výhrou pro americké zemědělce a evropské spotřebitele. Americké hovězí prý vyjadřuje americký způsob života.

Komise již v červnu uvedla, že z globálního kontingentu ve výši 45 000 tun bude část pevně rezervována pro USA. Tak by měl během sedmi let americký podíl (z dovozní kvóty) vystoupat až na 35 000 tun za rok. Což by ovšem znamenalo, že na hlavní dodavatele, jako je Argentina či Uruguay, zbyde jen 10 000 tun. Dohodu ovšem ještě musí potvrdit celá EU.

Spor o hovězí maso je dlouhodobý. Už v roce 1988 zakázala EU dovoz masa s hormony. USA následně v souladu s pravidly WTO uvalily cla na zemědělské produkty z EU. V roce 2009 se obě strany shodly na tom, že řešením bude kvóta pro dovoz hovězího vysoké kvality, ale bez hormonů.

To ovšem neplatí jen pro USA, ale pro všechny další země. A z dohody měly prospěch Uruguay či Argentina, neboť jsou levnější než USA. Právě hovězí bylo jedním z důvodů, proč dal Trump najevo ochotu uklidnit konflikt s EU. Tehdejší smír spočíval v tom, že když EU podpoří dovoz sóji a zkapalněného zemního plynu, USA nezavedou cla na automobily.

Trump ovšem zdůraznil, že cla na auta jsou pořád ve hře. Poukázal, že EU stále pro USA vytváří velké bariéry, a ty trvají – zmizela zatím jen jedna.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.