Německá AfD vede v průzkumech ve východním Německu

Před spolkovými volbami na východě země se obě vládní strany CDU a SPD ocitají až za AfD.

Reuters informuje o výsledcích průzkumu před volbami ve východním Německu.

AfD vede v průzkumech, volby se přitom konají již za měsíc. Reuters uvádí, že AfD má podporu 23 % voličů, za ní je těsně CDU s 22 %, pak následuje Levice se 14 %, Zelení se 13 % a peloton uzavírá sociální demokracie s pouhými 11 % preferencí.

AfD se dostala do Spolkového sněmu v roce 2017 a stala se hned třetí nejsilnější stranou, připomíná Reuters. Uvádí, že strana posílila, protože voliči měli vztek na rozhodnutí Angely Merkelové přijímat uchazeče o azyl.

Braniborsko a Sasko budou mít regionální volby hned 1. září, za měsíc pak následují volby v Durynsku.

SPD může v Braniborsku zažít krutou porážku. Vyhrála tam posledních šest voleb od znovusjednocení. Pokud neuspěje ani CDU, pak je možné, že znovu posílí tlak na celostátní koalici mezi oběma stranami.

Co se týká celého Německa, pak jsou výsledky odlišné. AfD má 14 %, sociální demokracie jen 13 %, CDU se stále drží na 26 %, Zelení na 23 % a FDP má 9 %, zatímco Levice jen 8 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.