Nový spor o Kašmír? Indický šéfdiplomat zamířil do Pekingu

Novou krizi v trojúhelníku Indie-Pákistán-Čína vyvolalo zrušení autonomie Kašmíru indickou vládou.

Indický ministr zahraničí S. Jaishankar odjel na návštěvu Číny. Jednání s čínským protějškem má zřejmě souvislost s kašmírskou krizí. Tu vyvolala indická vláda bleskovým odvoláním autonomie této provincie, která byla zakotvená v indické ústavě. Čína toto rozhodnutí kritizovala s tím, že narušuje územní celistvost Číny. Mezi oběma sousedy přitom panují dlouholeté spory o území a vzájemná nedůvěra.

Provincii Kašmír si nárokují jak Indie, tak sousední Pákistán, i když obě země kontrolují jen části území Kašmíru jako celku. Indie 45 %, 35 % připadá Pákistánu a celkem 20 % spadá pod Čínu. Indie s Pákistánem vedou spory o Kašmír od roku 1947, kdy získaly samostatnost.

Čínská strana v reakci na novou situaci zopakovala, že nepodporuje zahrnutí západní části společné hranice pod indickou jurisdikci. Zaznělo také, že Indie svým jednostranným rozhodnutím o změně domácího práva zasáhla do územní suverenity Číny. Peking to označil za nepřijatelné.

Indie a Čína mají řadu nevyřešených územních sporů., které občas přešly do pohraničních šarvátek mezi oběma stranami. Čína si nárokuje například 90 tisíc km2 území takzvaného jižního Tibetu. Indie zase 38 tisíc km2 v oblasti Aksai Čin.

Indický ministr zahraničí navštěvuje Čínu poté, co zde byl už jeho pákistánský kolega Shah Mehmood Qureshi. Po jeho návštěvě v Pekingu, Čína vyjádřila Pákistánu svoji podporu. Pákistán chce věc předat Radě bezpečnosti OSN a počítá s podporou Číny.

Indie ovšem prezentuje změny jako „vnitřní záležitost“, jejímž cílem je omezit terorismus a separatismus v Kašmíru. Jak Nové Dillí zdůraznilo, Indie nekomentuje vnitřní záležitosti jiných zemí a totéž očekává od dalších.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.