V Moskvě se o víkendu znova protestovalo

Odhady mluví o účasti 50 až 60 tisíc lidí, což ze sobotní povolené akce dělá nejpočetnější protest od protestů v zimě 2011–2012.

Na sobotní protestní akci v Moskvě se sešlo mezi 50 až 60 tisíci lidí. Akce byla povolená. Mítink se konal na prospektu Akademika Sacharova a měl podpořit nezaregistrované kandidáty do moskevského městského parlamentu. Na začátku se hovořilo o tom, že se akce účastní 100 tisíc lidí. Nicméně podle dalších informací se jednalo o 50 až 60 tisíc lidí. Ministerstvo vnitra pak tvrdilo, že na celé akci bylo 20 tisíc lidí.

Akci v Moskvě podpořili spisovatelka Ljudmila Ulickaja, novinář Leonid Parfenov a Jurij Duď, bloger Danilo Poperečnyj anebo raper Face a další hudební skupiny.

Mítink v sobotu 10. srpna se stal největší protestní akcí v Moskvě od událostí v letech 2011–2012. Sobotní mítink se také konal v rámcích zákona, jak informoval úřad moskevského ombudsmana, který na akci dohlížel.

V porovnání s minulým víkendem, kdy se konala nepovolená akce, na posledním mítinku nedošlo k zatýkání policií a Národní gardou. Ovšem poté, co se část účastníků rozhodla pokračovat v akci v centru města, policie blokovala možnost dostat se do centra města a došlo také k zatýkání. Policejní koridor pak akci udržel v mantinelech. Akce nakonec skončila kolem 21. hodiny, kdy se její účastníci začali rozcházet.

Podle ministerstva vnitra bylo zatčeno 136 lidí, OVD-Info tvrdí, že se jednalo o 146 lidí.

V jiných městech Ruska se konaly nepovolené protestní akce. V Petrohradu bylo pak zatčeno 86 lidí, v Rostově na Donu 11 lidí, v Brjansku dva.

Moskevský mítink byl už čtvrtý v řadě, který požadoval připuštění nezávislých kandidátů do nadcházejících voleb v Moskvě. Jenom akce 20. července a pak poslední sobotní byly povolené. 27. července a 3. srpna se jednalo o nepovolené akce, na kterých zasahovala policie a Národní garda proti protestujícím.

Ilustrační foto: Autor: putnik, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81217668

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.